- Beskrivelse
-
Detaljer
Vores dyne- og pudebetræk er syet i en stoftype som vi har mange gode erfaringer med fra vores lagner. Stoffet er 100 % vandtæt og er kendt for sin lange levetid uden at miste sin blødhed og vandtæthed. Stoffet er desuden allergivenligt, da det forhindrer husstøvmider i at trænge igennem stoffet
Det vandtætte sengetøj er beregnet til at være et mellemlag, så man kan bruge sit eget sengetøj udenpå det beskyttende betræk.
Selve tekstilets giver den vandtætte effekt og derved undgår vi de mange dårlige egenskaber som mange andre produkter har.
– Stoftyper, der bruger en gummimembran for at opnå den vandtætte effekt, har en meget begrænset åndbarhed og smidighed. Desuden mister membranen sin vandtæthed allerede efter få vaske. Vore betræk beholder sine gode egenskaber vask efter vask.Betrækket har den specielle egenskab at være brandhæmmende.
- Specifikationer
-
Yderligere information
Varenummer BP002 Info 1: Tørrer hurtigt. Info 2: Allergivenligt. Info 3: Kan kogevaskes HMI 50478 Vægt 0.1300 Længde 45 cm Bredde 40 cm Vask & Pleje Pleje:
- Normal maskinvask ved højst 95°C. skylning og centrifugering.
- Tumblertørring, ved middelvarm temperatur.
Stryge
Stof tørrer hurtigt og krøller ikke, det er ikke egnet til strygning.Materialer Tekstil:
Coated tekstil af 50% Polyester – Jersey og 50% Polyurethan.Lukning med lynlås
Vigtig! Vi kan sy op i alle ønskede højder og størrelser, så den passer til din behov.Pris 116 DKK Price View Prisinterval - Bedømmelser
-
Indsend din bedømmelse
✔ Kvalitet siden 1973 ✔ Gratis behandlingsvejledning ✔ Fri fragt v. køb over 750,- ✔ Vi holder åbent og passer på hinanden
✔ Stort udvalg
Din indkøbskurv er tom.
- Forside
- Vandtæt pudebetræk junior 40x45 cm